Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisi
 

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE HAVUZ ISITMASI

Yüzme havuzları, özellikle tatil beldelerindeki otel, motel, sitelerde ve münferit evlerde bölgenin iklim şartlarına göre yıl içersinde sekiz aya kadar uzanacak sürelerde kullanılmaktadır. Havuzların özellikle ilkbahar ve sonbaharda ısıtılmasına gerek duyulmaktadır. Yüzme havuzlarının ısıtılmasında klasik sistemlerden sağlanan enerji için önemli miktarlarda fatura ödenmektedir.

Havuz suyu sıcaklığının ortam havası sıcaklığından birkaç derece fazla olması yeterli olduğu için, düşük sıcaklıklarda yüksek verimle çalışan Güneş Kolektörleri’nin havuz ısıtmasında kullanılması son derece uygundur.

1973 yılında başlayan enerji krizi nedeniyle Güneş Enerjisi ile Havuz Isıtılması uygulamaları hız kazanmıştır. Bu alanda çok sayıda başarılı uygulama bulunmaktadır.

Havuz ısıtmasında direkt ve endirekt sistemler uygulanmakta olup; direkt sistemlerde havuz suyu güneş kolektörlerinde dolaşmakta, endirekt sistemlerde ise güneş kolektörlerinin ısıttığı su, ısı değiştiricisinin yardımıyla havuz suyunu ısıtmaktadır.

Direkt sistemlerde güneş kolektörlerinin ve endirekt sistemlerde ise ısı değiştiricisinin havuz suyu ortamından etkilenmeyecek malzemelerden seçilmesi gerekmektedir.

Küçük ve orta ölçekli havuzlarda, filtreleme devresindeki pompa aynı zamanda kolektörler ile havuz arasındaki dolaşımı da sağlamaktadır.

Kontrol sistemi, havuz ile kolektör duyar elemanlarının yaptığı sıcaklık algılamalarına göre havuz arasındaki üç yollu vanayı açar ve pompayı çalıştırır, sıcaklık farkı ayarlanan değerin altına düştüğünde pompayı beklemeye alır.

Büyük ölçekli havuzlarda (kolektör yüzeyi 100 m2 den fazla olan sistemlerde) kolektör-havuz devresi için ayrı bir dolaşım pompası kullanılır.

Güneş enerjisi ile havuz ısıtma sistemiyle aynı zamanda yıl boyu gerekli olan kullanma suyu da ısıtılabilir

Doğru tasarım ve uygulaması yapılmış bir sistem ilk yatırım masraflarını 1–2 yıl gibi kısa bir sürede karşılamakta ve uzun yıllar çok küçük işletme gideriyle hizmet vermektedir.

Akdeniz Güneş Enerjisi ile Havuz Isıtma Sistemi’nin maliyeti ve sağladığı yakıt tasarrufu hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

                                                                                                                                                                                                                                Akdeniz Güneş Enerjisi
                                                                                                                                          
              Özyücel Makine Sanayi A.Ş. Kuruluşudur.

Ana Sayfa

Ürünlerimiz Fotoğraflar Kampanyalarımız Referanslarımız S.S.S. Palmiye Çiftliğimiz İletişim